10 sposobów na malowanie – nie tylko ścian

malowanie scian
malowanie scian

Malowanie ścian to część remontu, w której naprawdę można pokazać inwencję twórczą. Wystarczy znać kilka tricków i dobrze zaplanować wygląd wszystkich pomieszczeń. Poniżej przedstawiamy parę kreatywnych sposobów na nieco inne użycie puszki z farbą, które pozwolą w oryginalny sposób ozdobić mieszkanie.

  1. Pomaluj mebel na ten sam kolor co ściana przed którą stoi – pogłębi to optycznie przestrzeń i nada jej bardziej rzeźbiarski charakter. Jeśli nie chcesz malować całej ściany, wystarczy, że pomalujesz jeden pasek szerokości mebla i sam mebel na ten sam kolor.

 

  1. Pomaluj cały pokój wraz z sufitem na ten sam kolor. Zostawianie białego sufitu może czasami optycznie obniżyć pomieszczenie.

 

  1. Pomaluj sufit na kolor o ton jaśniejszy niż kolor ścian. Łączenia tych kolorów nie trzeba robić u zbiegu sufitu ze ścianą – można go obniżyć do wysokości okna, co optycznie podwyższy pomieszczenie.

 

  1. Używaj różnych baz pod farby – np. ściany pomaluj farbą na matowej bazie, a sufit na półmatowej lub błyszczącej. Ten sam kolor w różnych wykończeniach (matowym lub błyszczącym) będzie wyglądał inaczej.

 

  1. Jeśli chcesz użyć mocniejszego koloru nie musisz malować nim wszystkich ścian – pomalowanie jednej lub nawet tylko wnęki w ścianie stanowi mocny i ciekawy akcent. Jedna ciemniejsza ściana nie zawsze zmniejsza pomieszczenie. Malując ciemnym kolorem możesz także zmienić nieco kształt pokoju. Wystarczy np. nie dojeżdzać farbą do kątów ścian.

 

  1. Drzwi i framugi pomaluj kolorem np. pastelowym a ściany pozostaw białe. Mieszkanie nabierze weselszego charakteru i będzie wyglądać bardzo oryginalnie.

 

  1. Jeśli lubisz bardzo jasne kolory, a boisz się z nimi przesadzić, wybierz w pokoju parę elementów np. listwę przypodłogową, półkę lub krzesło. Taki dodatek rozjaśni pomieszczenie a nie przytłoczy go jaskrawością.

 

  1. Zamiast malować całą powierzchnię ściany na wyróżniający się kolor pomaluj tylko sztukaterię. Możesz też poprowadzić pod nią cienki pasek mocnego koloru dookoła całego pokoju.

 

  1. Jeśli masz w domu boazerię możesz odświeżyć jej wygląd malując na ciemno 1/3 lub ½ jej wysokości. Dobrym rozwiązaniem jest także przemalowanie całej boazerii na jasny np. biały kolor.

 

  1. Mocniejszym akcentem na ścianie o delikatniejszym kolorze może być pomalowanie półki intensywnym kolorem. Dodatkowo możesz za nią namalować prostokąt lub koło tej samej barwy. W ten sposób półka i wszystko, co się na niej znajduje mocno się wyróżnią.

Zobacz także