Wielu z nas ma je u siebie, ale nie wszyscy wiemy jakie działanie mają i na jak wiele różnych sposobów możemy je wykorzystać. Wszystkie te zioła są niedrogie, a pomagają w tak wielu dolegliwościach, że aż szkoda nie korzystać z ich dobroczynnych właściwości. Domowe kuracje ziołowe to super sprytny sposób na tanią i doraźną pomoc w wielu przykrych dolegliwościach.
Najpopularniejszy jest chyba napar z ziół. A ja pokaże Ci także zastosowanie dla olejków i maści.
RUMIANEK łagodzi
Działanie: łagodzące, kojące, przeciwzapalne, lecznicze i kosmetyczne.
Zastosowanie
Napar do picia – rozkurczowo na jelita, wspomaga trawienie, zapobiega wzdęciom, łagodzi bóle brzucha i wymioty, łagodzi mdłości w ciąży i bóle menstruacyjne oraz problemy ze snem.
Kąpiele z naparem– łagodzenie dolegliwości związanych z hemoroidami i zapalaniem pęcherza. Wlać ok. 1 litr naparu, kąpiel może trwać max. 15-20 min.
Okłady z naparem – przebarwienia, stany zapalne skóry i podrażnienia, opuchnięte i przemęczone oczy.
SZAŁWIA rozkurcza
Działanie: antyseptyczne, rozkurczowe, przeciwzapalne, lecznicze i kosmetyczne.
Zastosowanie:
Napar do picia – niestrawność, wzdęcia, bóle brzucha, nadpotliwość, wypryski, trądzik (inne problemy skórne np. grzybica) łagodzi objawy menopauzy oraz bolesnych i obfitych miesiączek, powstrzymywanie laktacji (2 napary dziennie).
Napar do płukania – afty, stany zapalne jamy ustnej.
Kąpiele z naparem – moczenie stóp przy uciążliwej nadpotliwości.
Inhalacje z naparu – pomocne w leczeniu przeziębienia, ma działanie wykrztuśne. Można łączyć z rumiankiem.
MELISA uspokaja
Działanie: uspokajające, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, lecznicze i kosmetyczne.
Zastosowanie:
Napar do picia – problemy ze snem i stres, problemy trawienne, bolesne miesiączki, mdłości w ciąży
Olejek/maść – opryszczka, ukąszenie komara. Maści na bazie melisy można dostać w aptece, natomiast olejki są dostępne w sklepach z ziołami, zdrową żywnością i na aukcjach internetowych.
MIĘTA potrafi wyleczyć
Działanie: rozkurczowe, przeciwświądowe, znieczulające, przeciwłupieżowe, lecznicze i kosmetyczne.
Zastosowanie:
Napar do picia – bóle żołądka, problemy trawienne, nudności, wzdęcia i zaparcia.
Inhalacja z olejkiem – zapalenie górnych dróg oddechowych i stany zapalne jamy ustnej, choroby zatok, przeziębienie i grypa.
Olejek do szamponu – działa przeciwłupieżowo dodany np. do szamponu o działaniu łagodzącym.
Maść – dostępne w aptekach maści łagodzą swędzenie związane z opryszczką i ospą wietrzną.
Większość z tych sposobów przetestowałam na sobie. Wszystkie pochodzą z literatury zielarskiej i moich rodzinnych rekomendacji. Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z dobrodziejstw ziół warto zasięgnąć porady lekarza, farmaceuty czy sprzedawcy w sklepie zielarskim. Trzeba pamiętać o możliwości wystąpienia alergii i nietolerancji ziół związanych np. z okresem ciąży.
Używasz takich domowych sposobów na choroby i różne dolegliwości? Podziel się ze mną swoimi pomysłami na wykorzystanie ziół dla zdrowia.
Słyszałaś już o grupie Sprytnych Pań Domu? Nie? Chcesz być super zorganizowana, odpoczywać i realizować swoje pasje? Koniecznie się do niej zapisz klikając w tę grafikę. O tu, tu. Pod spodem 🙂