Dobre nawyki niemowląt czyli jak żyć

Odkąd urodziłam swojego skrzata z każdym dniem nie mogę nadziwić się jakie dzieci są mądre. Z tego wielkiego zdziwienia raz nawet udało mi się powiedzieć przy ludziach „mądrzy się rodzimy, a głupi umieramy”. I choć jest to filozofia a la Barbara Coehlo to tak, niestety taka właśnie jest bolesna prawda.

Śpią gdy są śpiące

Ile razy zdarzyło Ci się snuć po domu, nie robić nic, albo gorzej udawać, że coś robisz, bo bardzo chciało Ci się spać, ale miałaś coś do zrobienia? Setki? Tysiące? Mistrzami w takiej wycieńczeniowej prokrastynacji są studenci. Ja z tego czasu pamiętam robienie wszystkiego, ale nie nauki. A czy nie prościej byłoby położyć się po prostu na drzemkę? Dłuższa czy krótsza drzemka jest sto razy bardziej pożyteczna niż bezużyteczne scrollowanie facebook’a w poszukiwaniu nieprzebywającej tam motywacji do pracy.

Nie jedzą gdy są najedzone

To już przykład do bólu bolesny. Apetyt dorosłego potrafi sięgać znacznie dalej niż jego stopy, a żołądek mamy podobno wielkości własnej pięści. Niestety wielokrotnie nie przeszkadza nam to w pochłanianiu kilkukrotnie większych porcji, niż jesteśmy w stanie zdrowo strawić. Jak smakuje, to przecież żal nie skończyć. A niemowle? Otóż ono wie ile potrzebuje zjeść i tego się trzyma. Owszem jak smakuje zje ciutkę więcej, ale jeśli my mu tego sami nie zafundujemy nie utuczy się jak hodowlane prosie.

Wiedzą, że rodzina jest najważniejsza

Kochają rodziców na zabój i każdy kto je odwiedza może być miły, ale to by było na tyle. Nie ulegają wpływom jak nastolatki, nie są interesowne jak dorośli po prostu wiedzą kto należy do ich stada i ich będą się trzymać. Często kurczowo. Mama jest ich całym światem, a tata to super bohater, który wkracza codziennie na extra psoty i jeszcze psotliwszą kąpiel. Jak oni przytulą to nie ma… i koniec kropka.

dobre nawyki niemowląt

Ćwiczą tak długo i zawzięcie aż się nauczą

Jeśli miałaś już przyjemność obcowania z niemowlakiem to na pewno wiesz z jaką zaciętością uczy się nowych rzeczy. Jak chce usiąść będzie robić wszelkie możliwe wygibasy, podciągać się, obracać i turlać aż się uda. Gdy zbiera się do chodzenia nie ma zmiłuj, potrafi ćwiczyć nawet przez sen. Wie, że jest zadanie do wykonania i nawet gorszy dzień, gdy obiad niesmaczny lub pogoda nie taka mu w tym nie przeszkodzą.

Lubią się bawić czym popadnie

Nam do szczęścia potrzebne są drogie gadżety, kosztowne knajpy i wypasione podróże. A taki bobas cieszy się z najmniejszych rzeczy. To prawda, nie wie jeszcze jaką ofertę ma cały świat – to nas różni. Jednak niemowle potrafi wyciągnąć wszystko co dla niego najlepsze, nawet z najbardziej banalnego przedmiotu. Okazuje się, że nawet okruszek chleba na podłodze może być atrakcyjny.

Nie jedzą tego co im szkodzi

Kiedyś o tym czytałam i słyszałam od innych matek, a teraz sama widzę, że to naprawdę istnieje. Niemowlaki mają niesamowity instynkt wykrywania pokarmów, które im szkodzą. Co ciekawe najczęściej z góry już wiedzą, że dany produkt się dla nich nie nadaje. Próbują go rączką, biorą trochę do buzi i jeśli jest dla nich zagrożeniem, podchodzą bardzo nieufnie. Mój skrzat dostaje od bananów wysypki. Gdy dam mu banana do rączki chwile się nim bawi i wyrzuca daleko hen. Jeśli sama mu go nie dam np. w kaszce – nie zje.

Cieszą się z najprostszych rzeczy

To wiąże się trochę z zamiłowaniem do zabawy zwykłymi przedmiotami. Nam się wydaje, że zabawki są super, a one wcale nie są aż takie fajne. Super jest móc zdobyć coś normalnego: folię aluminiową, karton, kubeczek po jogurcie. Szeroki uśmiech na widok kolorowego pudełka chusteczek, czy wejścia do rzadko odwiedzanego pokoju jest bezcenny.

Są ciekawe świata

Niemowlęta interesuje wszystko. Są ciekawe nowych miejsc, nowych osób i chciałyby dotknąć każdego napotkanego przedmiotu. To być może za daleko idące zaciekawienie, ale nam dorosłym często brakuje tego dziecięcego zachwytu nad zwykłymi rzeczami. Nie cieszymy się z prostych rzeczy jak np. spacer w słoneczny dzień. Raczej narzekamy gdy ciągle leje i nie możemy wyjść z domu. Nie chce nam się rozmawiać z drugą osobą, tylko opowiadamy o sobie i swoich potrzebach. Ta naturalna, pełna dobrych intencji ciekawość jest czymś co warto w sobie na nowo rozbudzić.

dobre nawyki niemowląt

Odpowiadają uśmiechem na Twój uśmiech

Gdy byłam w Stanach zauważyłam, że wiele osób uśmiecha się do siebie tak po prostu, na ulicy czy w sklepie. Nie tylko wymieniają grzecznościowe spojrzenia, ale także potrafią do siebie zagadać i zainteresować się drugim człowiekiem. Takie same są małe dzieci. Chcą poznawać innych, wpatrują się w nich z zainteresowaniem i co najważniejsze odpowiadają na uśmiech, uśmiechem. I to właśnie tak w nich rozczula. Są otwarte i szczere. Z kimś takim łatwiej się zaprzyjaźnić.

Lubią zorganizowany, poukładany dzień – rutyna

Jeśli jesteś mamą doskonale wiesz, że dzieci lepiej funkcjonują gdy wiedzą co się będzie z nimi działo. Moja mama zawsze mi o tym mówiła, a ja nie do końca rozumiałam o co chodzi. Dziś wiem, że gdy spędzamy dnie razem, jemy o stałych porach, skrzat drzemie w określonych godzinach, wieczorem usypia spokojniej, a w ciągu dnia zupełnie nie marudzi. A czy tego chcemy czy nie, my funkcjonujemy dokładnie w ten sam sposób, tylko zapominamy o to dbać. Stałe pory posiłków i snu to podstawa dobrego samopoczucia. I nie rzucę pierwsza kamieniem, bo bez grzechu nie jestem. Ale bardzo bym chciała i coraz uważniej myślę o planowaniu tego co mam do zrobienia: w domu, dla siebie i do pracy.

O innych pozytywnych nawykach piszę też w tych wpisach:

Masz swojego malucha i też widzisz te niezwykle proste, a tak dobre zwyczaje młodych ludzi? A może chcesz zostać mamą i nie możesz doczekać się tych wszystkich dziecięcych przygód? Napisz do mnie w komentarzu pod wpisem.

Słyszałaś już o grupie Sprytnych Pań Domu? Nie? Chcesz być super zorganizowana, odpoczywać i realizować swoje pasje? Koniecznie się do niej zapisz klikając w tę grafikę. O tu, tu. Pod spodem 🙂

sprytne panie domu

Zobacz także