Gdzie kupować książki – czyli czytelniczy poradnik dla oszczędnych

Gdzie kupować książki tanio to pytanie, które zadaje sobie każdy miłośnik literatury. Dla mnie czytanie to jedna z najlepszych i najbardziej pożytecznych rozrywek. Lubię gdy w domu jest dużo książek. Dzięki temu staje się przytulny i bije z niego dobra, mądra energia. Ale nie o mistyce literatury będzie tu dzisiaj, a o czymś bardzo przyziemnym.

Czyli gdzie kupować książki lub gdzie je zdobywać

Ponieważ najbardziej lubię książki w wersji papierowej największa część tego poradnika odnosi się właśnie do nich. Zacznę jednak od tego co jest absolutnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

gdzie kupować książki

E-book

Jeśli mamy fajny i zgrabny czytnik to zazwyczaj najtaniej wychodzi zainwestować w e-booki. Ja tego rozwiązania za bardzo nie lubię. Decyduję się wtedy gdy książka jest w języku obcym i tutaj kosztuje majątek. Poza tym na naszym domowym Kindlu czytam książki, które dostaję czasem w prezencie lub te przesłane od znajomych. Sama rzadko coś kupuję, bo Kindle to dla mnie opcja przede wszystkich w podróży. Wtedy sprawdza się genialnie. Polecam Wam portal upolujebooka.pl gdzie regularnie buszuje mój mąż.

Lubimyczytać.pl

Must-read każdego książkoholika. Moim zdaniem najlepsze źródło recenzji i rekomendacji. Zawsze sprawdzam tam każdą książkę, a czasami wybieram się po prostu po inspiracje. Oprócz przydatnych informacji znajdziecie tam także bardzo użyteczną porównywarkę cen. Czyli oprócz tego jakie to mamy też informacji gdzie kupować książki, które są warte naszej uwagi. Sprawdzajcie koniecznie ceny za przesyłkę.

Biblioteka

Dla mnie to taki old-schoolowy sposób na czytanie, który ostatnio dzięki minimalistycznym trendom wraca nieco do łask. Ja z biblioteki korzystałam głównie na studiach. Chodziłam wtedy nawet do takiej dzielnicowej. Właściwie nie wiem czemu przestałam, ale chyba dlatego, że mieli mało książek współczesnych. Spoglądając na swoją biblioteczkę zauważyłam, że najczęściej czytam bestsellery New York Timesa, a niestety te książki rzadko lądują w bibliotekach publicznych. Mimo wszystko warto zaglądać tam przede wszystkim po klasykę.

gdzie kupować książki

Antykwariat

Nie wiem czy można nazwać to sposobem na tanie czytanie, ale na pewno jest to jakiś rodzaj przygody. Bardzo dawno nie byłam w antykwariacie, ale podczas studiów zdarzyło mi się w takim miejscu upolować prawdziwie perełki w doskonałej cenie. Bardzo polecam w ramach weekendowego spaceru.

Tanie książki – sklepy stacjonarne

W Krakowie skąd pochodzę i w Warszawie gdzie mieszkam wciąż istnieją jeszcze punkty taniej książki. Dla mnie są to miejsca bardzo sentymentalne. Może to dziwne, ale to do takich sklepów w obydwu naszych miejscach chodziliśmy z mężem na pierwsze randki. Oglądaliśmy książki, potem o nich rozmawialiśmy i tak nam mijał przyjemnie czas. Dawno już tam nie byliśmy co myślę trzeba prędko nadrobić. Wiele pozycji z naszej domowej biblioteczki pochodzi właśnie z tych sklepów, a wszystkie kupione były w baaaardzo dobrych cenach.

Dyskonty internetowe

To zdecydowanie moje ulubione miejsce, gdzie kupować książki po prostu się opłaca. Od jakiegoś czasu tylko w ten sposób nabywam upragnioną literaturę. Ważne by patrzeć na porównywarki cen i wybierać takie dyskonty, które oferują również atrakcyjne koszty przesyłki. Ja korzystam głównie z aros.pl i zamawiam dostawę do paczkomatu lub kiosku ruchu.

Lidl i Biedronka

To rozwiązanie zaproponowane prze jedną z Was w komentarzach, które postanowiłam dodać do tego zestawienia. Faktycznie jest to świetny pomysł na dosłownie upolowanie książek w dobrej cenie. Ważne tylko by się nie dać promocjom i nie kupować książek tylko dlatego, że akurat są w sklepie, a wyłącznie dlatego, że chcemy je przeczytać lub komuś podarować.

Ibuk Libra

Ciekawe miejsce choć nie dla mnie. Oferuje spis bibliotek gdzie można znaleźć wiele pozycji. Można tam poczytać online (po zakupie wersji do wydruku), ale też najpierw ma się wgląd w spis treści i fragmenty. Korzystałam z czegoś takiego podczas pisania pracy magisterskiej, ale akurat w wersji anglojęzycznej. Pamiętam, że to tego celu bardzo mi się przydał.

Dobry zwyczaj pożyczaj

Tania książka a raczej najtańsza to taka, za którą w ogóle nie trzeba płacić. A tę można po prostu pożyczyć. Ja regularnie wymieniam się z mamą i przyjaciółkami wszystkim co czytamy. Zawsze wymieniamy się wtedy poglądami i dyskutujemy o treści. Pamiętajcie jednak, aby przed pożyczeniem podpisywać książki. Nie mam na myśli żadnych złych intencji. Czasem zarówno ten kto pożycza jak i właściciel książki zapominają o jej istnieniu. Potem głupio się już upominać. Lepiej gdy książka ma pewnego właściciela i dzięki wizytówce bezpiecznie (nawet po latach ;)) może wrócić do domu.

Najlepszy prezent

W ciągu roku każdy z nas ma kilka okazji, by dostać prezent. Ja zawsze podpowiadam moim bliskich co chciałabym dostać. Szukanie prezentów bywa ciężkie, a lepiej jest dać komuś coś z czego na pewno się ucieszy. Na mojej liście zawsze są książki i to na pewno nigdy się nie zmieni.

Macie jeszcze jakieś pomysły gdzie kupować książki? 

Polecam Wam inne moje książkowe wpisy:

Zobacz także