Jak czytać więcej książek – 10 sposobów

Czytanie to jedna z moich największych przyjemności, na którą często brakuje mi czasu. Słyszę też głosy znajomych mówiące, że chętnie by coś przeczytali, albo nawet mają stosik książek, których nie rozpoczęli. To jak czytać więcej książek gdy ciągle brakuje nam czasu?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że tak naprawdę masz go całkiem sporo. Tylko niestety jest wiele innych rzeczy, za które jakoś łatwiej nam się zabrać mimo że dostarczają nam tyle samo lub nawet mniej przyjemności. Ja sama łapię się na bezmyślnym gapieniu się w telewizor zamiast złapać za książkę i zrobić to co naprawdę lubię.

Paradoksalnie najwięcej czasu na czytanie udawało mi się wygospodarować gdy skrzat był maleńki i godziny spędzał przy karmieniu. Kładłam się wtedy na boku, on z zachwytem zajmował się robotą, a ja czytałam. Czytałam, czytałam i czytałam. Teraz kiedy muszę uważać, by nie zrobił krzywdy sobie, mnie i większości domowych przedmiotów. tego czasu naturalnie mam mniej. I tu pojawiło się pytanie: jak czytać więcej książek gdy mam naprawdę mało czasu? Musiałam wypracować w sobie swego rodzaju dyscyplinę, by tego hobby nie porzucić. To dziwnie brzmi, że człowiek zmusza się do przyjemności. Ale moim zdaniem czytanie to nie jest taka sobie prosta przyjemność. Jak jest się zmęczonym, śpiącym czy zestresowanym ciężko jest się skupić i czerpać radość z lektury. Jednak jeśli naprawdę lubisz czytać –  a nie każdy musi to lubić – te sposoby na pewno ułatwią Ci znalezienie na to czasu.

Jak czytać więcej książek – moje sprawdzone sposoby

  1. Odkładaj książki, których nie możesz skończyć

Od roku lub dwóch nauczyłam się w końcu nie męczyć siebie i książek jeśli nie jest nam po drodze. Czytając coś co nie jest wystarczająco interesujące spowalniam proces czytania. Nie zaczynam kolejnych i po prostu marnuję czas, który mogłabym wykorzystać na coś co mnie tak wciągnie, że zrobię wszystko, by znaleźć chwilę na czytanie.

  1. Czytaj 2-3 książki naraz

Jedni mówią, by tak nie robić inni radzą czytać kilka książek jednocześnie. Przesłuchałam na ten temat kilku podcastów i przeczytałam wiele internetowych i analogowych „poradników” o czytaniu. Myślę, że to kwestia bardzo indywidualna. Ja polecam Ci spróbować czytać kilka książek naraz, bo dzięki temu w tym samym czasie, po trochę czytasz kilka różnych treści. Nie przekraczaj jednak 3 książek, bo trudno będzie Ci ogarnąć o co w nich chodzi. Ja lubię czytać naraz książki, które są od siebie bardzo różne np.: powieść, poradnik i wywiad rzeka. Jednej zasady nigdy nie łamię: nie czytam więcej niż jedej powieści w tym samym czasie. Lubię wejść do świata bohaterów, a gdy mogę sobie pozwolić tylko na krótkie dystanse ciężko byłoby zapamiętać kilka różnych fabuł.

  1. Zabieraj książkę zawsze ze sobą

To nie szkodzi, że czasem nie uda Ci się znaleźć chwili na lekturę. Jeśli jednak taka się nadarzy, a Ty nie będziesz miała książki przy sobie zmarnujesz świetną okazję. Ostatnio sama byłam ofiarą takiej sytuacji. Na wyjazd z maluchem nie wzięłam książki, bo uznałam, że za ciężko, nie znajdę ani chwili i będę mieć wyrzuty sumienia, że nie poczytałam. A tak się stało, że tych chwil okazało się być kilka. Kupiłam wtedy gazetę i krzywdy nie było, ale jednak. Można było poczytać… bo prawie zawsze się da!

  1. Planuj czas na czytanie

I to jest chyba najważniejsze co możesz zrobić gdy szukasz sposobu na to jak czytać więcej książek. Jeśli nie potrafisz się do tego zmotywować, a bardzo byś chciała zaplanuj sobie czas wyłącznie na czytanie. To może być tylko 15 minut. Zrób coś do picia, usiądź wygodnie i ustaw stoper. Czytasz 15 minut i jeśli masz kolejne zadania odkładasz książkę. Jeśli się wciągniesz, a problemem było tylko znalezienie tej chwili to czytaj dalej, tym lepiej!

  1. Wybieraj książki, które naprawdę Cię interesują

Nie czytaj, bo wszyscy czytają. Czytaj, bo cię to interesuje. Jeśli w trakcie okaże się, że nie masz z książką chemii trudno. Wtedy polecam punkt pierwszy. Gdy będziesz wybierać tylko te książki, które naprawdę lubisz czytać znalezienie na nie czasu okaże się dużo łatwiejsze.

  1. Czytaj „lekkie” książki

Nie mówię, że zawsze i wyłącznie, ale od czasu do czasu dobrze jest przelecieć przez jakieś czytadełko. Jakiś czas temu wpadłam na film na YouTube z listą książek dzięki którym nabierzesz rozpędu na czytanie. I zdałam sobie sprawę, że faktycznie jest coś takiego. Czasem jakąś książkę, przeczytam w jeden lub dwa wieczory i od razu mam ochotę na następną. To dobry sposób na odświeżenie głowy i nabranie rozpędu.

jak czytać więcej książek

  1. Mniej mediów społecznościowych

Policz ile razy w ciągu dnia scrollujesz Facebooka, Instagrama czy cokolwiek z tej parafii. Ten czas choć w części mogłabyś przeznaczyć na czytanie. Skoro telefon masz zawsze ze sobą to wgraj na niego książkę. I już, takie to proste!

  1. Wykorzystuj momenty w ciągu dnia

Są takie momenty w ciągu dnia kiedy aż prosi się o lekturkę… If you know what I mean. A tak serio czytaj rano, w drodze do pracy, na spacerze, przy jedzeniu jeśli jesteś sama, w przerwie w pracy i przed zaśnięciem. Pamiętaj, że ta przyjemność jest naprawdę pożyteczna dla Twojej głowy więc nie żałuj sobie i po prostu czytaj.

  1. Pożyczaj, wymieniaj się i rób listy

Jeśli Twoją wymówką na nieczytanie jest brak kasy na najnowsze książki, które chciałabyś przeczytać to nawet mi o tym nie mów. Biblioteki mają teraz bardzo aktualne książki, możesz sprzedawać stare i kupować nowe, a co najważniejsze wymieniać się z przyjaciółmi i rodziną. Na pewno w Twoim otoczeniu znajdzie się ktoś kto chętnie się z Tobą wymieni i to będzie dla Was win-win. Ja sama mam taką dobrą czytelniczą duszę, z którą można powiedzieć nieformalnie dzielimy książkowe zakupy. Raz na jakieś dwa miesiące wymieniamy się wręcz stosem książek i czytamy, duuużo czytamy. Rób też listy tego co chcesz przeczytać, wtedy będziesz pamiętać co chciałabyś zdobyć i nie stracisz okazji gdy taka się nadarzy.

O tym jak kupować książki taniej i jak kupować w internecie pisałam w tych dwóch wpisach:
Gdzie kupować książki – czyli czytelniczy poradnik dla oszczędnych

Zakupy w internecie – 20 sprytnych zasad, dzięki którym zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy

  1. Wybieraj dobrą książkę na właściwą okazję

Jeśli akurat źle się czujesz nie kontynuuj powieści o samobójstwie. Wybieraj książki, które sprawią, że poczujesz się lepiej. Jeśli jesteś zmęczona to nie obejrzysz przecież mega ambitnego dokumentu tylko sięgniesz po jakąś komedię, najlepiej romantyczną. Tak jak z filmami, tak samo jest z książkami. Nie musisz się do niczego zmuszać.

To jak? Czytamy razem coraz więcej? Mam nadzieję, że te sposoby Ci się przydadzą. Jeśli masz jakieś inne pomysły lub chciałabyś pogadać o książkach to napisz do mnie w komentarzu po tym wpisem.

Słyszałaś już o grupie Sprytnych Pań Domu? Nie? Chcesz być super zorganizowana, odpoczywać i realizować swoje pasje? Koniecznie się do niej zapisz klikając w tę grafikę. O tu, tu. Pod spodem 🙂

sprytne panie domu

Zobacz także