Dojście do absolutnej perfekcji jest prawdopodobnie niemożliwe. Jednak są sposoby by okiełznać nieco nasz często zbyt duży apetyt zakupowy.Przedstawiam Wam kilka moich zasad, które pomogły mi zorganizować zakupy i zapanować nad zbędnymi wydatkami.
-
Notuj
Robienie list pomaga nie tylko w wypełnianiu codziennych obowiązków, ale także w rozsądnym kupowaniu. Można prowadzić notes zakupów lub ściągnąć sobie odpowiednią aplikację na telefon.
Na przykład w telefonie, który zawsze mamy przy sobie zapisujemy wszystkie rzeczy potrzebne nam w domu, czyli: artykuły spożywcze, chemię, leki, kosmetyki itd. A w innym miejscu zapisujemy sobie przedmioty, których potrzebujemy w dłuższej perspektywie – przede wszystkim ze względu na skalę wydatków. Może to być np. odkurzacz, mikser czy rolki. Takie listy warto robić przede wszystkim w trakcie porządków. Najlepiej tych generalnych. Wtedy przejrzyście widać czego nam brakuje, a co jest tylko zwykłym wymysłem lub fanaberią.
-
Wybadaj temat
Przed zakupem droższych rzeczy zawsze rób dobry research. Granicę cenową ustal samemu, to może być 100 czy nawet 50 złotych. Nie ma znaczenia ile. Ważne, żeby sprawdzić swoje opcje, a nie kupować od razu tego co się pierwsze nawinie. Dodatkowo warto zasięgnąć opinii innych. W internecie pełno jest forów gdzie niestety wiele wpisów to marketing szeptany, ale w dużej większości widać to na pierwszy rzut oka. Pytaj znajomych i rodzinę. Nic nie zaszkodzi, a czasem okaże się, że Twój pomysł tylko w teorii wydaje się świetny i zaoszczędzisz trochę kasy i nerwów.
-
Odczekaj chwilę
Gdy w głowie pojawia się chęć kupienia czegoś (szczególnie jeśli chodzi o rzeczy droższe lub zabierające dużo miejsca) – daj sobie czas. Czasem wystarczą 2 tygodnie i już nie wiesz po co Ci to było. Innym razem przez dłuższy czas spotykają Cię sytuacje, w których myślisz, że ta konkretna rzecz właśnie, by się przydała. Dobrze jest założyć sobie, że przed kupnem tzw. „większych rzeczy” czekamy ok. miesiąca/30 dni.
-
Nie daj się wpuścić w maliny
Najczęściej podczas researchu na najlepsze okazje trafiamy w internecie. Bez względu na to czy jest to sklep dużej sieci, mniejszy biznes czy zwykła aukcja internetowa – sprawdzaj warunku sprzedaży i zasady przyznawania gwarancji. Kupując na aukcjach zanim dokonasz zakupu sprawdzaj opinie o sprzedawcy. Kilka minut przeczytania regulaminu czy komentarzy kupujących Cię nie zbawi, a może uchronić nawet przed kilkumiesięczną, zazwyczaj bardzo przykrą batalią z nieuczciwym lub po prostu niesolidnym przeciwnikiem.
-
Szukaj okazji
Kiedy już wiesz na pewno co chcesz kupić zaczyna się poszukiwanie najlepszej ceny. Znów pamiętaj, by poznać warunki zakupu i zawsze najpierw sprawdzaj opcje dostawy. Wielokrotnie szukając najlepszej ceny, można natknąć się na pułapkę kuriera za grube miliony.
-
Daj się sobie wyszaleć
Planowanie zakupów czasem może pozbawić nas zwykłej radości z kupowania nowych rzeczy. Jednak na dłuższą metę daje ogromną satysfakcję. Gdy wiemy, że nie wyrzuciliśmy ani złotówki, a sprzęt, który mamy jest najlepszym z tych, na które możemy sobie pozwolić, używa się go jeszcze przyjemniej.
Nie znaczy to jednak, że nie możemy spontanicznie kupić sobie czegoś na poprawę humoru. Ważne tylko, by przed takimi zakupami ustalić sobie limit wydatków – zanim wyjdziemy lub zasiądziemy przed komputerem. Dobrze jest trochę zaszaleć, byle później gorzko tego nie żałować.
Święta prawda! Jeśli chodzi o kupowanie ciuchów to robię wishlistę, kompletuję co mi potrzebne na konkretne okazje i oglądam w sklepie i przymierzam. Nie kupuję tylko obserwuję online czekając na wyprzedaże lub okazjonalne promocje.
Ja też robię listy i regularne przeglądy szafy. Oprócz obserwacji, zbieram kupony do ulubionych sklepów w portfelu, żeby zawsze mieć je przy sobie. Najważniejsze to nie dać się ponieść – trzeba zawsze trzymać dyscyplinę. Wtedy jest się lepiej ubranym i pieniędzy mniej ubywa.