Jak przetrwać zanim wróci mama – krótki poradnik dla taty

W moim sprytnym macierzyństwie ogromną rolę odgrywa sprytny tata. Bez niego na pewno nie byłoby bloga, a ja nie miałabym czasu nawet na połowę tego co udaje mi się zrobić poza opieką nad dziećmi. I choć często się o to spieramy i mamy swoje lepsze i gorsze dni to w naszym rodzicielstwie jesteśmy partnerami.

Prawdę mówiąc nie do końca rozumiem dlaczego niektórzy mężczyźni nie chcą zostawać sami z dziećmi. Tylko w ten sposób mogą nawiązać z nimi taką „osobną” relację i nauczyć się z nimi postępować, w razie gdyby mama kiedyś naprawdę musiała gdzieś wyjść. Takie oswojenie się z tematem jest lepsze dla wszystkich. Dziecko jest spokojniejsze i lepiej współpracuje, tata nie jest spanikowany, a mama może czasem przewietrzyć głowę i zaczerpnąć powietrza na kolejne dni.

Sprytny tata od zawsze zostaje sam ze skrzatami, nawet kiedyś sam pojechał ze skrzatem z noclegiem. Dzieci się nie boi choć wiadomo, że z takimi na samej piersi jest trochę więcej stresu. W oparciu o nasze wspólne doświadczenia przed Wami krótki poradnik dla Waszych Panów.

  1. Nie pomagaj

Na co dzień nie pomagaj mamie tylko bądź aktywnym tatą. Włączaj się we wszystkie formy opieki nad dziećmi i nie migaj się od niczego. Tylko w ten sposób nabierzesz wprawy. Mamy robią to tak samo, a nasza pewność wynika nie z instynktu, a z doświadczenia. Instynkt w nas jest, ale nie oszukujmy się sto tysięcy razy w ciągu dnia zastanawiamy się jak? dlaczego? co się dzieje? I metodą prób i błędów zaczynamy to rozumieć. To nie jest żadna magia i nie pomagają nam elfy. Działamy i poznajemy dziecko coraz lepiej.

Tata, który potrafi karmić, kąpać, ubierać i bawić się jak szalony potrafi wszystko. I dla niego to żaden strach zostać samemu z dziećmi.

  1. Przygotuj się

Zanim zostaniesz sam, przygotuj się. Zbierz potrzebne ubrania, wybierz zabawki albo wymyśl zabawy dla starszaków. Przygotuj sobie miejsce do przewijania/jedzenia. Ogarnij przestrzeń tak, żebyś nie musiał niczego szukać w popłochu. Zapytaj co może być Ci niezbędne. Działaj jak każda sprytna mama.

  1. Nie dzwoń

Po wyjściu mamy z domu nie dzwoń. Chyba, że stanie się coś naprawdę poważnego, ale zakładamy, że to dzieje się naprawdę rzadko. Nie dzwoń, bo na odległość ci nie pomoże. Zepsujesz jej tylko wyjście i cały wysiłek jaki włożyłeś w to by zostać z dziećmi pójdzie na marne. Poradzisz sobie, bo jesteś tatą i zrobisz wszystko na swój ojcowski sposób. Ty też masz instynkt tylko czasem boisz się go używać, bo a nuż zrobisz coś źle. Trudno! Jak mama odpocznie to i „błędy” wybaczy.

  1. Znajdź sobie towarzystwo

To także sposób, który stosują mamy. Znajdź innego tatę, który zostaje z dziećmi sam i zróbcie sobie play-date. Wilk będzie syty i owca cała, a jak to mówią w kupie raźniej. Przede wszystkim w towarzystwie nie ma samotności, a to ona zazwyczaj dobija przy dzieciach. Bo gdy problemy maluchów dzielą się na kilka osób, wszystkie dramaty maleją w oczach.

PO LISTĘ 21 ZABAW, KTÓRE POMOGĄ CI ZAJĄĆ DZIECI – KLIKNIJ TUTAJ

I na koniec APEL DO MAM

Dajcie się panom wykazać. Niech robią wszystko tak jak potrafią i tak dobrze jak potrafią. Nie musimy robić wszystkiego tak samo. Dzieci w ubraniach na lewą stronę bawią się równie dobrze, a czasem nawet lepiej 😉 A dom po każdym huraganie da się posprzątać, serio!

Zobacz także