Jak zmniejszyć wydatki i zrobić to szybko

Jak zmniejszyć wydatki  (i to szybko) to pytanie, które najczęściej zadajemy sobie gdy potrzebujemy odłożyć pieniądze na konkretny cel. Na przykład w tym miesiącu zepsuła nam się pralka i nagle musieliśmy zupełnie niespodziewanie wydać dość dużą kwotę. By domowy budżet za bardzo na tym nie ucierpiał wdrożyliśmy szybko kilka sposobów, które pomogą nam odrobić tę stratę.

Jak zmniejszyć wydatki – skup się na tym co bieżące

Aby szybko zmniejszyć domowe wydatki trzeba skupić się na tym co kupujemy codziennie. Ja zawsze zaczynam od szybkiego przeglądu tego co jest w domu i zastanawiam się jak low-costowo mogę to wszystko wykorzystać.

Kosmetyki i ubrania– tak naprawdę masz wszystko czego Ci trzeba

Nie ma co się oszukiwać. Większość z nas ma ich za dużo, za często kupuje nowe i połowa nie jest zużyta do końca. Oczywiście trend minimalizmu pomaga nam się opanować i jest już coraz więcej kobiet, które zmniejszają zawartość kosmetyczki. Ja jednak uważam, że mimo usunięcia jakiejś połowy tego co miałam wciąż mam jeszcze za dużo. Teraz aby oszczędzić w tym miesiącu nie kupiłam NIC. ABSOLUTNIE NIC i mam się świetnie.

Oprócz tego, że powyciągałam pochowane prezenty itp. to sięgnęłam też do próbek. Przydają się na wyjazdy to prawda, ale uczciwie patrząc tak dużo nie podróżuję, abym nie mogła części zużyć też w domu. Tym bardziej, że większość z tych travel-sizów, które akurat mam to naprawdę dobrej jakości kosmetyki. Jak się dobrze skupię i nie dam ponieść w Rossmannie, Sephorze czy innej drogerii to parę miesięcy mogę pociągnąć dokupując tylko mydła, pasty do zębów i dezodoranty.

Dokładnie tak samo jest z ubraniami. Mamy ich zazwyczaj wręcz za dużo, a kupujemy głównie dlatego, że stare nam się znudziły albo przestały być modne. Tak, tak modne. Jak bardzo byśmy nie chciały tego przyznawać kierujemy się modą, bo jest wszędzie i ma na nas ogromny wpływ. Są rzeczy ponadczasowe, które gdyby się nie niszczyły można by nosić cały czas. I tak naprawdę dla mnie najlepiej właśnie w takie inwestować. Ameryki tu nie odkrywam, powstało miliardy już książek na ten temat i pomysłów na capsule wardrobe, która jest moim absolutnym niedoścignionym ideałem.

Ale nie o tym chciałam tutaj pisać. Pamiętaj, że nie potrzebujesz żadnych ciuchów. Oszczędzasz! Chyba, że naprawdę ale to na serio nie masz kurtki, butów czy czegoś innego bez czego nie da się obejść.

Wyjścia i lunche – niewinne, a kosztowne przyjemności

Kino, knajpy, lunche, kawiarnie i wszystkie tego typu wydatki możesz sobie odpuścić. Jeść możesz w domu, kawę też sobie zrobisz. Do kina fajnie jest chodzić i ja to bardzo lubię, ale jak nie mam kasy to nie mam i koniec. Filmy oglądam w domu. Owszem nie jestem wtedy na bieżąco, ale jak oszczędzam to mam (niestety) inne priorytety.

jak zmniejszyć wydatki

Lunche w pracy mnie aktualnie nie dotyczą, ale za to Pan mąż teraz częściej biega z pudełeczkiem. Jest taniej a często też dużo smaczniej. Co prawda mięso odgrzewane w mikrofali to zbrodnia, ale cóż zrobić. Czasem po prostu trzeba. Ważne, aby takie wydatki ograniczyć do minimum a nie wyeliminować całkowicie. W końcu wyjście na lunch w trakcie pracy to jakaś miła chwila oddechu, a dla szczęśliwców bywa też obowiązkiem.

Restauracje możesz sobie zupełnie odpuścić. Ja należę do osób, dla których jedzenie znajduje się w sferze sacrum i wyjście do knajpy jest dla mnie jak dla 9-latka Disneyland. Ale nie ma opcji! Jak zaciskamy pasa to wyciągamy dobre książki kucharskie i sami robimy sobie nagrodę pocieszenia.

 

Karty fitness, prasa i książki – to co dobre ale się nie należy

Wszystkie te rzeczy są dla nas dobre. Nie da się ukryć, że czytanie sprzyja głowie a sporty ciału. Jednak nie jest wcale tak, że trzeba robić to odpłatnie. Gazet nie musimy czytać zawsze – internet zaspokoi głód wiedzy o świecie. Książek w domu do przeczytania jest całe mnóstwo, a jak nie to są biblioteki i znajomi, od których można przecież coś pożyczyć. I ostatnie czyli karta na siłownie/fitness/basen czy cokolwiek innego.

Jeśli musisz oszczędzić odpal sobie YouTube’a z treningiem albo idź pobiegaj. Jest wiele sposobów na zażycie sportu bez wydania nawet jednego grosza. Ja np. teraz mimo oszczędzania chodzę na łyżwy, raz lub dwa razy w tygodniu. Jak tylko skończy się sezon przejdę na bezpłatne rolki.. Lodowisko jest tak krótko w ciągu roku, że te 40 czy 50 złotych miesięcznie jest po prostu absolutnie wytłumaczalnym i wartym tej przyjemności wydatkiem – co najważniejsze chwilowo naprawdę nie do zastąpienia.

Tutaj znajdziesz kilka pomysłów Darmowe zajęcia sportowe

jak zmniejszyć wydatki

Zrób dobre podsumowanie – wtedy zobaczysz jak zmniejszyć wydatki

Kiedy wiesz już na czym najlepiej jest przyciąć zrób przegląd konta. Zobacz na co ostatnio wydawałaś i co masz w domu do wykorzystania. Nie daj się ponieść. Nie wchodź do sklepów jak nie masz tam pilnego interesu, nie przeglądaj w necie ofert zakupowych i jak najmniej czasu spędzaj na FB gdzie reklamy łamią serca zakupoholiczek na odwyku.

Dla ułatwienia to z czego polecam Ci zrezygnować zakupowo:

  • kosmetyki
  • ubrania
  • kino
  • restauracje
  • kawiarnie
  • lunche
  • fitness/siłownia/basen itp. – do zastąpienia bezpłatnie
  • książki
  • prasa

I trzymaj się dzielnie! Razem damy radę 🙂

Macie pomysły na czym jeszcze można szybko zaoszczędzić?

P.S. Jeśli się złamiesz i jednak pójdziesz na zakupy to polecam Ci lekturę moich niezawodnych zasad robienia zakupów.

 

Zobacz także