Jak zorganizować święta bez bólu i zbędnych awantur

Piszę bez zbędnych awantur, bo niektóre awantury czy kłótnie są w święta niezbędne. Taki już ich urok i najlepiej jest ten fakt po prostu zaakceptować. Ale jak to wszystko ogarnąć, żeby nie kłócić się z byle powodu i nie zamęczyć tylko choć trochę odpocząć?

Jeśli sama organizujesz święta u siebie, albo w ogóle są to Twoje pierwsze święta na swoim bądź pewna, że nie odpoczniesz. Możesz za to doskonale się zorganizować i mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeszcze jest na to czas!

Święta.. to co jemy?

Święta to czas kiedy – przynajmniej ja tak uważam – nie powinniśmy wydziwiać i na siłę wymyślać nowych potraw. W świętach chodzi przecież o tradycję i to na te tradycyjne dania jakie się w naszych rodzinnych domach przegotowuje powinniśmy czekać cały rok.

Najlepszym sposobem jest przygotowanie sobie listy wszystkich dań od najmniejszej do największych. Nie mam na myśli kolejności, a rodzaje. Czyli spisujemy wszystko od mięsa na obiad po sos jajeczny.

Kiedy mam taką listę spisujemy wszystkie składniki jakie są nam potrzebne.

Co jest a czego nie ma?

To pytanie warto sobie zadać zawsze, a w szczególności wtedy gdy wybieramy się po zakupy. Jak macie już listę wszystkiego co jest potrzebne, to najpierw sprawdzamy po szafkach co w domu jest i czego w rezultacie wcale nie trzeba kupować. Pamiętajcie zawsze o lekkiej górce. Nie można mieć niczego na styk, bo jak spadnie na podłogę, coś się zepsuje to w święta sklepy są zamknięte i awantura gotowa. A tego właśnie chcemy uniknąć.

Planowanie po jednym dniu

Jeśli do świąt zostało jeszcze kilka dni to po prostu podziel sobie przygotowania na codzienne przesuwanie spraw do przodu. Przemyśl co możesz zrobić wcześniej. Na przykład dekoracji nigdy nie zostawiaj na ostatnią chwilę, bo po prostu ich nie będzie. Będzie Ci za to przykro, że nie udało się stworzyć miłej, estetycznej atmosfery, a to w święta właśnie jest najważniejsze. Żebyśmy się dobrze czuli, ze sobą i otoczeniem.

święta

Lista zakupów – długa i dokładna

Kiedy już wiesz na 100% co jest potrzebne, co masz już w domu a co trzeba kupić pobierz moją listę zakupową do druku. Jest podzielona na kategorie według których funkcjonuje większość sklepów. Dzięki temu nie będziesz błądzić po korytarzach supermarketu wściekła, że po raz setny gdzieś się wracasz. Wypełnij ją skrupulatnie, zabierz ze sobą długopis i odkreślaj kolejno co wrzucasz do wózka.

Lista zakupowa, którą dla Ciebie przygotowałam jest duża, w formacie A4. A to dlatego, że zakupy świąteczne z definicji są większe, a najlepiej jest mieć wszystko na jednej kartce i przejrzyście widzieć co już udało się znaleźć. Taką listę możesz wykorzystać na innych większych zakupach. Na pewno też się sprawdzi.

A teraz do roboty i trzymam za Ciebie kciuki!

Co zrobić aby pobrać listę zakupową do druku:

1. Polub mój fanpage

2. Kliknij i pobierz
świętaZdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.

Tutaj znajdziesz inne moje wpisy o organizacji, planowaniu i gotowaniu:

Słyszałaś już o grupie Sprytnych Pań Domu? Nie? Chcesz być super zorganizowana, odpoczywać i realizować swoje pasje? Koniecznie się do niej zapisz klikając w tę grafikę. O tu, tu. Pod spodem 🙂

sprytne panie domu

Zobacz także

4 komentarze do wpisu „Jak zorganizować święta bez bólu i zbędnych awantur”

  1. Tak ja też mam takie sposoby, post przyda się młodym, którzy robią swoje “świeżutkie i nowiutkie święta”.

Dodaj komentarz