Nasze TOP 5 gier niekoniecznie planszowych

W deszczowe dni lub po prostu takie, w które nie chce wam się wychodzić, nie trzeba siadać przed telewizorem czy komputerem. Mimo że popieram czytanie książek, literaturę też można zostawić na później. Gry planszowe, karciane, zręcznościowe, strategiczne, logiczne czy ekonomiczne to świetna zabawa na spotkanie z przyjaciółmi a nawet na imprezę. Jest ich tak wiele i są tak różne, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i swoich znajomych. My czyli ja i tata skrzata, oprócz znanemu wszystkim Monopolu, polecamy naszą aktualnie ulubioną piątkę.

  • DIXIT

Gra karciana na 3 – 6 osób, polegająca na opisywaniu obrazków przedstawionych na kartach za pomocą skojarzeń: pojedynczych słów, zdań, cytatów, dźwięków – cokolwiek tylko przyjdzie graczom do głowy.

Gracz, którego kolejka nastąpiła wybiera jedną kartę ze swojej talii i nie pokazuje jej nikomu. Wymyśla do niej skojarzenie, dzieląc się nim z innymi. Pozostali gracze przekazują mu karty ze swoich talii, które ich zdaniem najlepiej obrazują wypowiedziane przez niego słowa. Po przetasowaniu kart, gracz wykłada je na stół, a pozostali muszą odkryć, która z leżących kart jest jego.

Jest nutka rywalizacji, ale gra przede wszystkim rozwija kreatywność, zmusza do abstrakcyjnego myślenia i daje mnóstwo śmiechu z absurdalnych skojarzeń.

  • OSADNICY Z CATANU (i dodatki)

Gra planszowa na 3 – 4 osoby, polegająca na dążeniu do zdobycia określonej liczby punktów za pomocą przemyślanej strategii i sporej porcji szczęścia.

Gracze zasiedlają wyspę Catan, budując na niej drogi, osady i miasta. Każdy z nich ma dostęp do różnych surowców, które są potrzebne do rozwoju kolonii każdego z graczy – i tym samym, zdobywania punktów. Jako że rzadko który grający ma dostęp do wszystkich potrzebnych zasobów, a niektórych ma z kolei za dużo, rozwija się handel między graczami, budowanie przymierzy i rywalizacja o dobra naturalne.

Jest rywalizacja, jest strategia, jest dużo zabawy i pokrzykiwania. Gra uczy myślenia o ruchach swoich i współgraczy z wyprzedzeniem, planowania oraz negocjacji.

  • RUMMIKUB

Gra towarzyska dla 2 – 4 osób, polegająca na jak najszybszym pozbyciu się kostek z liczbami poprzez układanie ich w grupy lub serie.

Każdy z graczy dostaje 13 kostek i w swoim pierwszym ruchu musi wyłożyć ich tyle, by ich suma była równa lub przekroczyła 30 punktów. Kostki mogą być wykładane albo w grupach – minimum 3 kostki z tym samym numerem o różnych kolorach, albo w seriach – minimum 3 kostki ułożone po kolei numerami. Każdy gracz w ramach swojej kolejki może ingerować w wyłożone już kostki. Wygrywa gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kostek.

Jest myślenie, kombinowanie, liczenie i duża satysfakcja. Bardzo wciąga!

  • SABOTAŻYSTA

Gra karciana dla 3 – 10 osób polegająca na wcieleniu się w rolę krasnoludów-kopaczy poszukujących bryłek złota w podziemnych tunelach.

Gracze wcielają się w role albo dobrych krasnoludów szukających złota albo sabotażystów, którzy robią wszystko, by utrudnić dostęp do kruszcu. Nikt nie wie, kto należy do jakiej grupy, jednak w trakcie gry rodzą się podejrzenia i przymierza. Wykładając kolejno karty przedstawiające zakręty tunelu i jego ślepe uliczki, dwie grupy walczą, która z nich zdobędzie nagrodę.

Trochę kombinowania, trochę blefowania, trochę pokrzykiwania = dobra zabawa.

  • SCOTLAND YARD

Gra planszowa dla 2 – 6 osób, polegająca na ściganiu przez grupę policjantów Pana X, który ucieka po Londynie wykorzystując metro, autobusy i taksówki.

Jeden z graczy wciela się w rolę Pana X i stara się jak najdłużej nie zostać złapany. Porusza się on w ukryty sposób, jednak co parę ruchów musi ujawnić swoje położenie. Zadaniem pozostałych graczy jest wykorzystanie przysługujących im biletów na różne środki komunikacji i zorganizowanie obławy na Pana X, skutecznie odcinając mu wszystkie drogi ucieczki. Po 20 ruchach okazuje się, kto był sprytniejszy.

Niezależnie kim się jest, trzeba być sprytnym, szybko podejmować decyzję i mieć nieco szczęścia. Wszyscy są ubawieni i zadowoleni!

Sprytne sposoby na rozerwanie się znajdziesz jeszcze tutaj:

 

Zobacz także

Dodaj komentarz