Oszczędzanie: jak zacząć?

Oszczędzanie to długotrwały proces. To nawyk, który trzeba w sobie wyrobić albo rozbudzić. Jedni mają wrodzoną potrzebę oszczędzania pieniędzy, a inni żyją z dnia na dzień nie licząc zawartości portfela. Wszyscy jednak powinniśmy oszczędzać i robić to przede wszystkim rozsądnie. Aby zacząć mądre oszczędzanie najpierw trzeba sprawdzić jak się rzeczy mają.

To wcale nie oznacza, że z dniem z którym podejmujesz decyzję o oszczędzaniu tracisz radość z życia, spontaniczne podejmowanie decyzji i zamieniasz się w nudziarza/dusigrosza. Oszczędzanie to sposób życia. Tak naprawdę to na czym powinno Ci zależeć to rozsądne zarządzanie tym co masz i optymalizacja zarobków oraz wydatków.

Od czego zacząć? Pierwsze kroki w ogarnięciu swoich finansów proponujemy zacznij od rachunku sumienia.

Potrzebujesz: notesu, długopisu i 5 minut – codziennie przez miesiąc.

Aby sprawdzić co tak naprawdę dzieje się z Twoimi pieniędzmi, najlepiej jest zacząć prowadzić dziennik wydatków. Wbrew pozorom nie jest to takie straszne. Zacznij zbierać paragony i codziennie wieczorem spisuj swoje wydatki. Możesz używać ogólników jak: jedzenie, chemia, kosmetyki, ubrania czy dom. Na początku postaraj się wyrobić w sobie ten nawyk. To dopiero pierwszy miesiąc i zdarzą się dni kiedy o tym zapomnisz. Pamiętaj: nic się nie stało! Idziesz dalej i zapisujesz wszystko kolejnego dnia.

Zapanowanie nad domowymi finansami jest trochę jak dieta. Będziesz podjadać, czasem nie pójdziesz na trening, ale to nie znaczy, że się poddajesz. To tylko słabsze chwile. Jest taka zasada, żeby odchudzając się zacząć zapisywać co się je. Dzięki temu zaczynamy jeść mniej. Tak samo działa zapisywania wydatków. Już samo to, że codziennie masz przed samym sobą przyznać się do tego ile pieniędzy wydałeś, będzie sprawiać, że wydasz mniej.

Po miesiącu zapisywania wydatków:

  • podlicz ile wydajesz w sumie
  • podlicz oddzielnie każdą kategorię
  • stwórz podsumowanie
  • zapisz obok swoje przychody – jeśli nie są regularne, postaraj się wyciągnąć średnią za okres ok. pół roku

Przede wszystkim zobaczysz czy wydajesz tyle ile zarabiasz, czy już potrafisz oszczędzać albo czy przypadkiem nie żyjesz ponad stan. Najlepszy obraz wydatków mamy dopiero po ok. kwartale monitorowania portfela. Jednak już jeden miesiąc da Ci szansę rozpocząć lepsze zarządzanie Twoim domowym budżetem.

Inne moje oszczędne wpisy znajdziesz tutaj:

Zobacz także

Dodaj komentarz