Pamiątki – czyli co kupować na wakacjach, by nie zagracić mieszkania?

Pamiątki z wakacji to najlepszy sposób na zachowanie wspomnień na dłużej. Przedmioty, które kojarzą się z miejscem odpoczynku zwyczajnie sprawiają wiele radości. Oprócz pamiątek, które kupujemy dla siebie często przywozimy także upominki dla rodziny i znajomych. Jednak co kupić, by nie zagracić mieszkania sobie i innym?

Oto nasz wybór ulubionych sposobów na wakacyjne pamiątki.

Jedzenie i przedmioty użytkowe – to co da się zjeść i czym można coś zrobić

Jeśli lubisz gotować lub po prostu lubisz jeść to pamiątka spożywcza zawsze będzie fajnym wyborem. Najlepiej sprawdzają się rzeczy takie jak:

• przyprawy
• żywność z długim terminem ważności np. ryby w puszce, oliwki itp.
• alkohol – najlepiej małe pojemności
• słodycze
• kawa, herbata inne napoje w postaci sypkiej itp.

Takie pamiątki to prawdziwie sensualne wspomnienie wakacji. Dodatkowy plus – taki prezent wcale nie musi smakować. W pamiątkach chodzi przecież o to, by pokazać czego udało nam się doświadczyć podczas podróży. Fajnie gdy wszyscy zachwycają się smakiem, ale tutaj nie jest to warunek konieczny.

Przedmioty użytkowe to idealny prezent dla gadżeciarzy. To mogą być najprostsze rzeczy, których używamy na co dzień np.:

• otwieracz do butelek lub korkociąg
• filiżanka lub kubek
• akcesoria kuchenne

Tego rodzaju pamiątki muszą być naprawdę przydatne. Innymi słowy jeśli wino pijesz raz na rok i nie cierpisz gotowania nie kupuj korkociągu i kompletnie bezużytecznych gadżetów typu zestaw do robienia sushi.

Kosmetyki i biżuteria – coś bardziej dla siebie

To wbrew pozorom bardzo intymne prezenty. Jeśli kupujemy takie pamiątki dla siebie to na miejscu możemy wybrać co naprawdę nam się podoba. Jeśli jednak ma to być upominek, warto trzy razy zastanowić się czy osoba, którą zamierzamy obdarować na pewno ucieszy się z takiego prezentu.
Najbardziej neutralne są:

• mydło
olejek
balsam do ust
• krem do rąk

Jeśli kupujemy taką pamiątkę fajnie by miała zapach charakterystyczny dla danego kraju/regionu. Np. lawendowe mydełko z Prowansji.

pamiątki

Biżuteria to zupełnie inna historia. Nie ma chyba takiej, która podoba się każdemu więc taką pamiątkę lepiej przywieźć po prostu sobie. Oczywiście pod warunkiem, że to co wybierzemy naprawdę nam się podoba. Znów jeśli ma być tylko bibelotem zawieszonym na ramie lustra to pamiątka spisana na straty. Przecież najbardziej cieszy biżuteria, którą się nosi.

Książki, albumy i płyty – czyli pamiątki w wersji bardzo kulturalnej

To idealna pamiątka z wakacji. Te przedmioty to najlepsza, bo najbardziej praktyczna ozdoba naszego domu. Jeśli podróżujemy do krajów, których język znamy lub się go uczymy – tym lepiej. Książki to świetny sposób na doskonalenie umiejętności, a do tego prawdziwie użyteczna i czasami naprawdę piękna pamiątka z podróży. Albumy dotyczące wszelkiej tematyki – czy to będzie sztuka czy kulinaria – są doskonałym prezentem dla osoby, która interesuje się daną dziedziną.

Płyty CD z muzyką to także fajny sposób na przypomnienie sobie klimatu wakacji. Można również kupić płyty DVD czy Blu-ray z filmami lub dokumentami. Trzeba jednak pamiętać, że płyty z niektórych krajów nie działają na naszych odbiornikach. Najlepiej dopytać o to sprzedawcę.

Ubrania, obuwie i inne pamiątkowe tekstylia

Pamiątki z wakacji w postaci ubrań to ten sam przypadek co z biżuteria. Lepiej kupować je tylko dla siebie. Z zasady są bardzo użyteczne więc jeśli naprawdę nam się podobają i jesteśmy pewni, że będziemy je nosić to również dobry pomysł na wakacyjny zakup.

Uwaga!!! By ubranie było pamiątką wcale nie musi mieć na sobie kiczowatych napisów. Nie są konieczne również flagi, godła, herby ani tym bardziej tzw. „śmieszne” obrazki ;))

pamiątki

Na całe szczęście rynek pamiątkowych ubrań bardzo się zmienił i nawet na nadmorskich straganach znajdziemy już zupełnie gustowne koszulki i sukienki, które naprawdę można nosić poza urlopem.

Ozdoby, przedmioty dekoracyjne i wszystko co musimy zabrać ze sobą „koniecznie”

To zdecydowanie największe zagrożenie dla naszych domów i ich estetycznej integralności. Podczas wakacji figurka sfinksa może wydawać się absolutnie niezbędna. Niestety po powrocie czar pryska a my zostajemy z czymś co trudno jest umieścić w przestrzeni.

Są jednak sposoby, by pamiątki tego typu miały sens i by dom zdobiły a nie szpeciły i zagracały. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach i co ważniejsze wprowadzić je w życie:

  1. Kiedy coś nam się spodoba nie ulegajmy chwili – zazwyczaj można odłożyć zakup na dzień lub dwa.
  2. Cena nie gra roli – oczywiście nie chodzi tu o to, by wydawać bez limitu, ale by nie kupować tylko dlatego, że coś jest tanie.
  3. Zastanów się czy ten przedmiot pasuje do mieszkania i czy coś do niego wnosi poza kolejnym miejscem, na którym kurz osadza się jak marzenie.
  4. Jeśli lubimy zbierać kamyczki ustalmy np. jeden kolor i z każdego miejsca do jakiego jedziemy przywoźmy coś co pasuje do reszty kolekcji – dzięki temu tworzymy fajną, gustowną ozdobę np. do łazienki.
  5. Kolekcje, kolekcje i jeszcze raz kolekcje – gdy przywozimy sobie małe figurki, naczynka czy cokolwiek innego co z zasady ma tylko wyglądać wybierzmy jeden rodzaj i kolekcjonujmy np. korki po winie z różnych miejsc lub magnesy na lodówkę.

Takie pamiątki z wakacji staramy się przywozić dla siebie, naszych przyjaciół i rodziny. Najlepszą pamiątką, która na stałe zachowuje wspomnienia o fajnych chwilach są oczywiście zdjęcia. Można gromadzić ich bez liku, a najlepszą ozdobą w domu są oprawione w piękne ramki lub te zrobione polaroidem.

Sposób na fajne wyeksponowanie polaroidów w Waszym domu znajdziecie: tutaj

 

 

Zobacz także

4 komentarze do wpisu „Pamiątki – czyli co kupować na wakacjach, by nie zagracić mieszkania?”

Dodaj komentarz