Czy warto oszczędzać i planować większe wydatki?

Odpowiedź na to pytanie jest tak prosta, że trudno jest wymyślić coś zaskakującego. Po prostu warto i tyle. Ale co kieruje tymi, którzy naprawdę oszczędzają i planują większe wydatki? Nie wiem co myślą inni, ale wiem co kieruje nami. To po prostu święty spokój.

Opisałam tutaj kilka powodów, dla których warto przyłożyć się do rozsądnego oszczędzania. I kilka metod na to jak bez bólu wdrożyć oszczędne nawyki w życie i zachować je na zawsze.

Równowaga i przewidywalność – czyli po co oszczędzać

Moim zdaniem to właśnie daje nam umiejętność oszczędzania pieniędzy i planowania większych wydatków. Ja sama lubię spontaniczne decyzje i spontaniczne pomysły, ale w sferze finansowej po prostu bałabym się tak postępować. Nie chodzi mi o to, aby każdy nawet najmniejszy wydatek skrupulatnie planować i wyliczać dostępne możliwości. To raczej sposób myślenia, który trzeba w sobie rozbudzić. Jeśli wchodzę do nowego sklepu, to zamiast patrzeć na cenę za opakowanie, patrzę na cenę za kilogram czy litr i już. To są proste rzeczy, które pozwalają sprawnie kupować, ale przy tym nie wydawać niepotrzebnie za dużo pieniędzy.

Może trudno to przyznać, bo mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale na pewno dają spokój. Nie ma nic lepszego niż finansowa stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa szczególnie w sytuacjach gdy np. od pieniędzy zależy nasze zdrowie. Kilka razy w życiu miałam sytuację, w której nagle ze względu na chorobę musiałam nagle wydać kilkaset złotych. Nie miałam wtedy czasu na uzbieranie tych pieniędzy, po prostu musiałam je mieć: teraz, zaraz, już! Gdybym wcześniej pozwalała sobie na bezsensowne wydatki, czyli dla mnie te typowo konsumpcyjne jak niepotrzebna torebka, po prostu nie miałabym czym zapłacić za badania i leki.

wydatki

Spontaniczne wydatki dzięki planowaniu

Jest tutaj pewien paradoks, bo to właśnie rozsądne zarządzanie domowym budżetem daje nam możliwość podejmowania spontanicznych decyzji. Gdy mamy odłożone pieniądze i wiemy co nas czeka w najbliższym czasie, łatwiej jest nam wpaść na totalnie spontaniczny pomysł i po prostu go zrealizować.

Bo czy byłoby możliwe wyskoczyć gdzieś na weekend czy choćby pójść na nieplanowany obiad do knajpy gdybyśmy tych pieniędzy nie mieli? No właśnie nie. Musielibyśmy, albo rezygnować z takich było nie było fajnych aktywności lub żyć na duży kredyt. Dzięki oszczędzaniu mamy zapas, który możemy przeznaczyć na spontaniczne przyjemności.

Nie używaj karty kredytowej jeśli nie musisz

Ja nawet takiej nie mam. I dobrze, bo nic mnie nie kusi. Co więcej od zawsze tak gospodaruje swoją kasą by jednak mieć zawsze coś w zapasie. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy zarabia tyle, by pokryć wszystkie swoje potrzeby. Jednak jeśli realnie Twoje zarobki, mogą wystarczyć na normalne życie, nie zadłużaj się.

To ogromny komfort nie musieć stresować się spłatą długów, a przy tym decyzja o wzięciu naprawdę niezbędnego kredytu, jak ten na mieszkanie, jest nie tylko łatwiejsza, ale też w ogóle możliwa. Planowanie na co wydamy swoje ciężko zarobione pieniądze to kwestia wyboru. Ja lubię myśleć, że teraz czegoś sobie odmawiam, by kiedyś móc mieć to na co mam ochotę. I pewnie wiele osób powie, że trzeba żyć chwilą, bo nigdy nie wiadomo co nas spotka. Owszem nie wiadomo. Ale jeśli coś ma sprawić, że będę się czuła szczęśliwa to o ile nie jest to absolutnie odpalony pomysł to sobie to kupię. Chodzi mi raczej o to, by myśleć przed wydatkiem, czy ta rzecz naprawdę jest warta tych pieniędzy i tej pracy, którą wykonałyśmy, by je zarobić.

Jak planować wydatki, by nie zwariować

Absolutnie nie uważam, że planowanie wydatków powinno być czymś stresującym. Wręcz przeciwnie moim zdaniem to czynność, która właśnie zapewnia ogromny spokój. Mam w swoim telefonie taki plik gdzie notuję swoje potrzeby i tzw. zachcianki. Wynotowuję sobie jakie rzeczy będę chciała lub potrzebowała kupić w przeciągu roku. Dzięki temu kiedy patrzę na nasz domowy budżet widzę, czy będę mogła sobie na nie pozwolić i wtedy szukam rzeczy w dostępnym dla mnie przedziale cenowym.

Robiąc zakupy w internecie mogę np. używać filtrów dotyczących ceny. W ten sposób nie patrzę nawet na to, na co mnie nie stać. Tak by nie korciło i by po prostu nie było mi przykro.

O tym jak robić zakupy w internecie bezpiecznie, sprawnie i oszczędnie przeczytasz tutaj:

Zakupy w internecie – 20 sprytnych zasad, dzięki którym zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy

Oprócz tych prostych list prowadzimy plik w excelu z naszymi domowymi wydatkami. Od 3 lat doskonale wiemy na co i ile wydajemy i jak rosną nasze zarobki. Dzięki temu możemy przewidzieć czy damy sobie radę ze spłatą kredytu, urządzeniem nowego mieszkania albo jakie zajęcia czy formę opieki nad maluchem możemy wybrać gdy podrośnie.

Jeśli też chcesz zapisywać swoje wydatki tak by panować nad domowym budżetem apisz się do mojego newslettera i odbierz darmowy sprytny budżet domowy.

budżet domowy

Pamiętaj, że oszczędzanie to nie jest odbieranie sobie przyjemności z życia, rezygnacja ze spontaniczności i ciągła udręka. To wręcz przeciwnie, sposób na wygodne, spokojne życie i możliwość wyboru tego na czym naprawdę Ci zależy.

A Ty? Jak dbasz o swoje finanse i planujesz wydatki? Może zupełnie się nad tym nie zastanawiasz, albo masz inny system oszczędzania? Jestem bardzo ciekawa jakie masz doświadczenia i przyzwyczajenia 🙂

Zobacz także