Sposoby na relaks – co możesz zrobić dla siebie w ciągu dnia

Myśląc o odpoczynku najczęściej przychodzą nam do głowy wakacje, SPA albo przynajmniej porządne wylegiwanie się w łóżku przez cały weekend. W naszej rodzinie niestety rzadko jest czas na takie luksusy. Wszyscy pracujemy, rzadko wyjeżdżamy, a o wypadzie do SPA nie ma nawet co dywagować. Dlatego nauczyliśmy się odpoczywać również w ciągu dnia. Odkryliśmy, że dla nas najważniejszym jest, by na koniec tygodnia móc swobodnie przypomnieć sobie choć kilka chwil, które poświęciliśmy, by lepiej się poczuć. Dla każdego te przyjemności – czyli sposoby na relaks – są inne.

Oto lista naszych ulubionych sposobów, które staramy się wdrażać nawet codziennie.

  • Wyłącz wszystko – zero zbędnych bodźców

Jeśli tak jak my podlegasz ciągłej stymulacji w postaci dźwięków i obrazów, spróbuj podczas np. 15 minutowych porządków w mieszkaniu wyłączyć wszystko co może zakłócić Twój spokój. Wiadomo, że przekładanie rzeczy, wycieranie kurzu i ogólne ogarnianie to mógłby być czas choćby na radio. Ale jeśli spróbujesz w tym czasie myśleć o czymś miłym co Cię ostatnio spotkało lub na co czekasz i nie zakłócisz tych chwil innymi bodźcami, odkryjesz, że ten czas spędzony na sprzątaniu stał się Twoim sposobem na relaks. Dzięki temu gdy zaczniesz kolejne zajęcie odkryjesz, że Twoja głowa naprawdę trochę odpoczęła.

  • Zadbaj o siebie w domu – relaks bez zbędnych wydatków

Domowych sposobów na dbanie o ciało jest całe mnóstwo. Jednak najczęstszą wymówką, by nie robić tego samemu jest ciągły brak czasu. Jeśli wydaje Ci się, że naprawdę go nie masz, nie musisz wcale zaplanować odpowiedniej okazji, by zrobić dla swojej skóry coś miłego. Kiedy płacisz rachunki przez internet możesz nałożyć sobie maseczkę lub wymoczyć stopy w wodzie z olejkiem eterycznym. Jeśli nie masz czasu na długą kąpiel przygotuj sobie duży słoik peelingu do ciała np. o aromacie lawendy i użyj go pod prysznicem. Takie małe rzeczy potrafią bardzo zmienić nasze samopoczucie.

  • Czytanie – to obowiązek nie prawo

W naszym domu relaks = czytanie. Z braku czasu staje się luksusem, ale nie można sobie go odmawiać. Pamiętaj, że nie ma takiej możliwości, żeby podczas całego dnia (oprócz ekstremalnych wyjątków) nie dało się znaleźć 15 – 30 minut dziennie na czytanie. Obojętne czy to gazeta czy książka. Czytaj to co lubisz najbardziej. Chwila gdy odkładasz na półkę kolejną przeczytaną książkę daje poczucie spełnienia, satysfakcji, samorozwoju, dumy, przyjemności…mam wymieniać dalej? Po prostu znajdź czas na czytanie!

sposoby na relaks

  • Drzemka regeneracyjna – dla pracujących w domu

Niemożliwa dla wszystkich – wiem. Jednak jeśli pracujesz w domu lub cały weekend jest dla Ciebie jak nieskończona to-do-list spróbuj tego naprawdę dobrego sposobu na szybki relaks. Drzemka regeneracyjna nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Taki czas wystarczy by wyzerować nieco licznik i choć na chwilę odpocząć i wyłączyć myśli. Połóż się w ciszy i spokoju. Zamknij oczy i spróbuj się zdrzemnąć. Jeśli się nie uda nic nie szkodzi – i tak poczujesz różnicę.

  • Medytacja – a przynajmniej coś na kształt

Bądźmy poważni – niewiele jest osób, które na serio medytują i potrafią to robić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by chociaż spróbować. W książce „ Szczęśliwa skóra” Adiny Grigore wyczytałam ostatnio, że już minuta odcięcia się od rzeczywistości może przynieść efekty. To technika, którą na razie testuję. Nie da się ukryć – jak zamknę oczy na około minutę i postaram się o niczym nie myśleć to czuję się potem jakby bardziej świeżo. Dłuższa medytacja, ćwiczenia mindfulness nie bardzo wychodzą. Łatwiej jest mi wygospodarować czas na zajęcia jogi. Ale takie minutowe medytacje mogą pomóc się uspokoić. Reszta domowników w ogóle się w to nie bawi – choć warto.

  • Ćwiczenia – najprostszy multitasking

Myjąc naczynia zrób kilka przysiadów. Czytając na kanapie rób wymachy nogami, rowerek albo brzuszki. Traktuj sprzątanie jak fitness, każdą czynność wykonuj bardziej świadomie używając napiętych mięśni. Dzięki takim szybkim seriom ćwiczeń, nie dość że poczujesz się lepiej to jeszcze rozpalisz w sobie entuzjazm na więcej. Ciało szybko dostarczy Ci endorfin, a rzeczywistość wyda się jakby bardziej kolorowa. Jeśli lubisz ćwiczyć to nie ma problemu. Dla aktywnych sposoby na relaks znajdą się podczas zakupów, powrotu do domu, a nawet prasowania.

  • Planowanie – listy, kalendarze, notatki

To z pozoru zajęcie które może wywołać stres. Jeśli jednak wyrobisz w sobie nawyk planowania i organizowania swoich zajęć stanie się czymś relaksującym. Zazwyczaj jest tak, że natłok zajęć powoduje panikę. Jeśli spiszesz je w formie listy, a potem ułożysz w kalendarzu okaże się, że wszystko jest do zrobienia i odetchniesz z ulgą. Jeśli w ciągu dnia przychodzą Ci do głowy rzeczy, które masz zrobić później koniecznie zapisuj je na bieżąco. Dzięki temu nie zmarnujesz czasu na próby przypomnienia sobie „co to ja miałam/em zrobić?”.

sposoby na relaks

To moje ulubione sposoby na relaks. A jakie są Wasze? Co robisz dla siebie w ciągu dnia by poczuć się lepiej?

Sprytne sposoby na rozerwanie się znajdziesz jeszcze tutaj:

Zobacz także

2 komentarze do wpisu „Sposoby na relaks – co możesz zrobić dla siebie w ciągu dnia”

    • Pewnie! Każdy musi wybrać dla siebie takie sposoby jakie mu odpowiadają 🙂 ja na dłuższe porządki też potrzebuję muzyki, ale na szybkie 15 minutowe ogarnięcie mieszkania lubię posłuchać ciszy 😉

Dodaj komentarz