Badania podstawowe – zaplanuj swój kalendarz

Dbanie o zdrowie to jeden z najważniejszych elementów rozsądnego życia. Planujemy swoje wydatki, karierę, pielęgnujemy ciało, uprawiamy sporty, ale często zapominamy, by robić podstawowe badania profilaktyczne.

O chorobie najczęściej dowiadujemy się kiedy odczuwamy jej symptomy. Są jednak takie badania, które trzeba regularnie powtarzać, by nie przegapić czegoś niepokojącego. Systematyczne sprawdzanie stanu naszego zdrowia wcale nie jest stresujące, wręcz przeciwnie, gdy o siebie dbamy upewnia nas o dobrej kondycji, a jeśli dzieje się coś niepokojącego mamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by w porę sobie pomóc.

Raz do roku każdy z nas powinien wybrać się do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na podstawowe badania krwi i moczu:

  • Morfologia
  • Poziom cukru
  • Opcjonalnie: poziom cholesterolu
  • Badanie ogólne moczu

Obowiązkowo każdy powinien raz w roku pojawić się na wizycie u dentysty – najlepiej mieć jednego sprawdzonego stomatologa. Wtedy wystarczy tylko przegląd stanu zdrowia zębów – wizyta może odbyć się nawet zupełnie bezpłatnie.

Warto sprawdzić również stan wzroku u okulisty lub optometrysty. Często bagatelizujemy problemy ze wzrokiem co tylko pogarsza wadę.

Panie powinny również pamiętać o regularnym odwiedzaniu ginekologa. Obowiązkowo raz do roku wykonujemy:

  • USG piersi
  • USG ginekologiczne
  • cytologię

W razie potrzeby należy wykonać badania hormonalne – szczególnie gdy planujemy ciąże.

By o tym pamiętać wystarczy ustalić, w którym miesiącu roku idziemy do konkretnego specjalisty, a systematyczne wykonywanie badań wejdzie nam w krew i przestaniemy je odkładać. Stanie się to naturalnym elementem każdego roku i po prostu naszym obowiązkiem, który podtrzymamy bez bólu i przekładania na kiedy indziej.

Oprócz regularnych badań dbamy o siebie rozsądnie się odżywiając, jak najwięcej czasu spędzajmy na aktywności fizycznej. Ale przede wszystkim śpimy minimum 7 godzin dziennie!

Hipochondria to wyjątkowo męczące zaburzenie jednak jeśli cierpimy na jakieś nawracające dolegliwości jak: bóle brzucha, bóle głowy, niestrawność czy nawet ciągłe przemęczenie mamy prawo wymagać od lekarza szczegółowego wywiadu i zlecenia badań.

 

Zobacz także

1 komentarz do wpisu “Badania podstawowe – zaplanuj swój kalendarz”

Dodaj komentarz