Umiejętność wykonania profesjonalnego manicure i pedicure w domu, to jedna z największych kobiecych oszczędności. Gdyby chodzić do kosmetyczki regularnie to za takie zabiegi miesięcznie płaciłoby się jakieś 300 zł. Robiąc te zabiegi samemu oszczędzamy rocznie mnóstwo pieniędzy. By być zadowolonym z efektów domowych zabiegów trzeba jednak robić to naprawdę dobrze.
Przedstawiamy 7 naszych sprawdzonych sposobów, które ułatwią i polepszą jakość domowego mani-pedi:
-
Zimna woda
Malowanie paznokci w domu zawsze kończy się jakimś odciskiem spodni, kołdry albo jeszcze lepiej dziurą od uderzenia w kant mebla. Każdemu brakuje cierpliwości, a większość dobrych lakierów schnie długo. Do tego wiele preparatów przyspieszających wysychanie lakieru osłabia ich trwałość. Zanim zaczniesz malować paznokcie przygotuj sobie miseczkę z bardzo zimną wodą – można wrzucić kilka kostek lodu. Po każdej warstwie lakieru zanurzaj paznokcie w miseczce na chwilę a następnie odczekaj aż woda ścieknie i nakładaj kolejną. Paznokcie są suche prawie od razu.
-
Odtłuszczanie i top
Nawet najtańszy lakier może trzymać się na paznokciach cały tydzień. Kolory lakierów szybką się nudzą i zawsze mamy chęć wypróbowania czegoś nowego. Dlatego nie opłaca się kupować lakierów drogich. Na szczęście są dwa sposoby na to by nawet najtańszy lakier trzymał się twardo. Po pierwsze zanim zaczniemy malować paznokcie, jeszcze przed odżywką trzeba je koniecznie odtłuścić zmywaczem do paznokci lub jeśli mamy spirytusem salicylowym. Po drugie zawsze trzeba używać topu. W odżywkę i top można zainwestować w końcu używamy ich za każdym razem.
-
Namaczanie
Zanim zabierzemy się za usuwanie skórek u rąk czy u nóg trzeba je najpierw zmiękczyć. Do rąk bardzo dobrze sprawdzają się żele do usuwania skórek. Zmiękczają je do tego stopnia, że delikatniejsze skórki usuniemy patyczkiem a tam gdzie to niemożliwe przy użyciu cążek odejdą gładko i bez zacięć. Dla stóp najlepiej urządzić relaksującą kąpiel która zmiękczy nie tylko skórki, ale całą skórę, którą usuniemy tarką lub pumeksem. Kąpiel dla stóp najlepiej przygotować w misce dodając do ciepłej wody trochę soli, mleka i miodu. 20 minut i skóra jest miękka i gotowa do pedicure
-
Peelingi
Popularne są peelingi do ciała i twarzy te do innych części ciała używamy wciąż bardzo rzadko. Peeling stóp i dłoni sprawia, że skóra jest miękka dłużej, jest przyjemna w dotyku, a efekt całego mani-pedi odczuwalny jak po wyjściu od kosmetyczki. Peelingi można zrobić samemu w domu na bazie soli lub cukru dodając zmiękczające i pielęgnujące olejki.
-
Parafina
Dla osób o wyjątkowo suchych dłoniach kosmetyczki polecają zabieg parafinowy. Nic nie stoi na przeszkodzie by z parafiny skorzystać również w domu. Można kupić ją w aptece lub drogerii. Parafinę podgrzewa się w kąpieli wodnej. Powinna być ciepła ale nie gorąca. Na przedramieniu sprawdzamy czy się nie oparzymy. Dłonie do parafiny przygotowujemy robiąc najpierw peeling a potem nakładając na nie grubą warstwę kremu. Wkładamy ręce do ciepłej parafiny tyle razy, aż całe się pokryją. Ręce w parafinie wkładamy do woreczków śniadaniowych i owijamy ręcznikiem. Pozostawiamy na ok. 20 minut. Dobrze jak mamy przy zabiegu kogoś kto nam pomoże. Można zrobić sobie ten zabieg nawzajem. Parafiny nie wolno używać gdy na dłoniach znajdują się rany lub zmiany grzybicze.
-
Wybielanie
Paznokcie mogą pożółknąć od mocnych kolorowych lakierów, prac domowych czy palenia papierosów. Prostym domowym sposobem na skuteczne wybielanie paznokci jest przygotowanie pasty z soku z cytryny i wybielającej pasty do zębów. Łyżeczkę pasty rozcieramy z łyżeczką soku z cytryny. Nakładamy szczoteczką do zębów, pozostawiamy na kilka minut a następnie szorujemy. Zmywamy pod bieżącą wodą. Gotowe!
-
Odżywianie i zmiękczanie
Idealnym sposobem na zmiękczanie skóry stóp jest regularne stosowanie masek. Twardy naskórek jest nieprzyjemny w dotyku, a po długotrwałym zaniedbaniu stopy zaczynają po prostu boleć. Domową maskę możemy przygotować przy użyciu olejku z awokado, oleju kokosowego i kremu NIVEA.