Dla tych, którzy lubią zrobić coś samodzielnie, ale nie mają cierpliwości małego chemika, DIY peeling to idealne rozwiązanie. Przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut, a podstawowe składniki większość z nas ma w kuchni. Jeśli nie wiesz czy przepadasz za dość zdecydowanym zapachem lawendy, najpierw powąchaj w drogerii coś lawendowego. Idealnie do testu nadają się mydełka. Taki peeling polecam wszystkim, którzy mają obolałe mięśnie, problemy z zasypianiem i niepokojem. I oczywiście dla wielbicieli lawendy.
DIY peeling lawendowy – przygotowanie
Składniki:
• Cukier – 1,5 szklanki
• Olej kokosowy – 3 łyżki
• Suszone kwiaty lawendy – 3 łyżki
• Lawendowy olejek eteryczny – 3-4 krople
Jak to zrobić?
Cukier wsyp do miseczki razem z suszoną lawendą – wymieszaj. Dodaj olej i olejek. Dokładnie wymieszaj. Jeśli peeling jest za rzadki dodaj cukru, a jeśli za gęsty oleju kokosowego.
RADA: Jeśli lubisz gdy peeling bardzo gładko rozprowadza się na skórze, możesz do niego dolać trochę bezzapachowego i bezbarwnego żelu pod prysznic. Przy tej objętości wystarczy 1-2 łyżki. Ja używam w tym celu żeli do mycia dla dzieci lub tych przeznaczonych dla alergików. Żel pod prysznic jest jednak składnikiem całkowicie opcjonalnym.
Przechowywanie peelingu
Peelingi przechowuję w plastikowych lub szklanych pojemnikach. Idealnie nadają się słoiczki po maskach do włosów lub słoiki na przetwory, które można znaleźć w Ikei lub Tigerze. Ten na zdjęciach jest kupiony właśnie w Ikei. Peeling trzymam na brzegu wanny. Może tak stać spokojnie miesiąc czy dwa. Ja staram się używać peelingów regularnie dwa razy w tygodniu dlatego raczej nie zdarza się by stał dłużej.
Lawendowe właściwości – koi, regeneruje, uspokaja
Lawenda ma działanie relaksacyjne i odprężające. Już sam jej zapach powoduje, że czujemy się wypoczęci – jeśli oczywiście w ogóle go lubimy. Oprócz samego relaksu zmysłów powoduje również rozluźnienie mięśni i łagodzi bóle. Jest idealna po treningu lub dla osób cierpiących na bóle stawów czy mięśni.
Aromat lawendy pomaga w uspokojeniu nerwów, koi i ułatwia zasypianie. Ma również działanie antyseptyczne, dzięki czemu łagodzi podrażnienia skóry i regeneruje naskórek. Ponieważ ma działanie łagodzące nadaje się również dla osób o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii.
Co jeszcze?
Taki peeling – jeśli nie dodamy do niego mydła, lub dodamy mydło organiczne – jest całkowicie naturalny. Robiąc go samemu mamy pewność co do jego zawartości. Do szerokiej gamy właściwości lawendy dochodzi także super nawilżające działanie oleju kokosowego.
DIY peeling lawendowy do ciała to coś co można przygotować dla siebie lub na prezent. Każdy kto lubi domowe “wynalazki” i do tego kocha zapach lawendy ucieszy się z własnoręcznie przygotowanego kosmetyku.
To także ogromna oszczędność. Peelingi dostępne w sklepach zazwyczaj są drogie. Ten domowy to nie tylko jakość jak z najlepszego SPA, ale także super ekonomiczna cena.
Nic tylko wziąć kąpiel!
Borę w ciemno! uwielbiam takie kosmetyki domowej roboty 🙂
Super! Nie pożałujesz 🙂